Іван Тараненко | біографія


Іван Іванович Тараненко - композитор, піаніст, педагог, громадський діяч – нар.16.09.1965 м. Канів Черкаської обл. Закінчив Київську державну консерваторію ім. П.І.Чайковського, клас професорів В.Дм.Кирейка, А.Я.Штогаренка, Г.І.Ляшенка (1991), асистентуру-стажування при Київській державній консерваторії ім. П.І.Чайковського, клас професора Г.І.Ляшенка (1995).
Член Національної спілки композиторів України (з 1994). Секретар правління Національної Спілки композиторів України (з 2005). Лауреат Премії ім. Л.М.Ревуцького(1999), Лауреат Премії ім. М.В.Лисенка (2011), Лауреат Всеукраїнського конкурсу імені С.С.Прокоф’єва (Донецьк, 1991); володар Гран-Прі V Благодійного фестивалю “Regina-Vladimir Horowitz in Memoriam” (фортепіано та камерна музика, Київ, 1998). Нагороджений “Почесною відзнакою” Київського міського голови “За вагомий особистий внесок у розвитку культури і мистецтва” (травень, 2002). Архієрейською грамотою “В благословіння за труди во славу Святої Православної Церкви” архієпіскопа Артемія, Гродненського і Волковиського (Гродненська єпархія Білоруського екзархату – лютий, 2014).
З 2000 року декан факультету музичного мистецтва, а з 2003 – директор Центру фестивалів та конкурсів Київської дитячої Академії мистецтв, з 2005 викладач-методист з основ композиції та імпровізації. З 1999 – викладач кафедри композиції Національної музичної академії України ім. П.І.Чайковського.
Учасник фестивалів “Київ Музик Фест”, “Музичні прем`єри сезону”, “Осінній джазовий марафон”, „Київ-Травень-Джаз”, міжнародних форумів музики молодих (Київ), Міжнародного Раба-фестивалю (м. Сонь, Угорщина), ХХІ Міжнародного фестивалю у м. Анкара (Туреччина), 2004 р., Міжнародного фестивалю електроакустичної музики “Musica Electronica Nova” (м. Вроцлав, Польща). Для останнього був спеціально написаний твір під назвою “Там і колись, тут і тепер...” (музика для клавесина та комп’ютерного саунд-колажу) на замовлення Фундації Приятелів “Варшавської Осені” з коштів “Ernst von Siemens Musikstiftung”, що в Монако (2005).
Твори композитора звучали в концертних залах Польщі, Росії, Туреччини, Угорщини, Німеччини, Франції, Ізраїлю, США, Канади та постійно виконуються в Україні. Як виконавець виступає з сольною програмою власних творів та імпровізацій в Україні і за кордоном.
У 1996 році створив джазовий колектив “МузКлуб І.Тараненка”, з яким концертує як композитор і піаніст. Виступав з відомими виконавцями (Н.Матвієнко, Р.Гриньків, Е.Ізмайлов (та його тріо), С.Хмєльов, К.Шифрін (США), М.Кочетов, С.Охрімчук, В.Копоть, О.Герман, Ю.Василевич, Назар Вачевський та з оркестрами: Національний камерний ансамбль “Київські солісти” під орудою тодішнього художнього керівника і диригента Богодара Которовича), Національний ансамбль солістів “Київська камерата” (художній керівник і диригент Валерій Матюхін), Національного академічного оркестру народних інструментів (художній керівник і головний диригент Віктор Гуцал), Академічного оркестру народної та популярної музики НРКУ (художній керівник і головний диригент Михайло Пікульський).
Є засновником щорічного Міжнародного фестивалю академічної та сучасної музики “Фарботони” у м. Каневі (від 1998 р.). З квітня 1999 року – музичний директор Міжнародного фестивалю академічної та сучасної музики “Фарботони”, президент Фонду МФАСМ “Фарботони”, з червня 2003 р. – генеральний директор Міжнародного фестивалю-конкурсу академічної та сучасної музики “Фарботони”. У програмах кількох фестивалів відбулися міжнародні конкурси з різних спеціальностей: І та ІІ Міжнародний конкурс композиторів та піаністів (2003, 2006 рр.), І Міжнародний конкурс виконавців на струнних інструментах (2004 р.), І Міжнародний конкурс виконавців на духових інструментах (2005 р.) Також є співзасновником (спільно з Миколою Жулинським та Євгеном Савчуком), художнім керівником та головним режисером щорічного Шевченківського мистецького фестивалю хорового співу “Чернеча гора” у м. Каневі (від 2012 р.). І фестиваль відбувся у травні 2014 року до 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка.
Протягом останніх років неодноразово брав участь у роботі журі різних конкурсів та фествалів. Таких, як Міжнародного дитячо-юнацького конкурсу “Срібний Дзвін” (м. Ужгород), Міжнародного конкурсу юних композиторів ім. Ю.Семеняки (м. Гродно, Бєларусь), Міжнародного фестивалю православних піснеспівів “Коложський Благовіст” (м.Гродно, Бєларусь), Міжнародного фестивалю “Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” (м. Хайновка, Польща), Київського міського конкурсу ім.В.Пухальського; неодноразово головою журі Конкурсу пам’яті П.Чайковського (м.Кам’янка, Черкаської обл.), Міського відкритого конкурсу юних виконавців на духових інструментах (м. Івано-Франківськ) та інших.